Про це на онлайн-брифінгу заявив начальник відділу служби у військовому резерві мобілізаційного управління Головного управління Генерального штабу Збройних Сил України полковник Олександр Архіпов.

– Щодо флешмобу «Я – резервіст!», 18 травня. Генеральний штаб підтримує ініціативу резервістів провести флешмоб з нагоди свого свята в умовах карантинних обмежень. Так, за задумом флешмобу, резервісти впродовж святкового дня перебуватимуть у військовій формі, зокрема і на робочих місцях, якщо таке не забороняють умови праці. Організатори сподіваються, що захід стане демонстрацією готовності громадян України у будь-який час стати на захист Батьківщини та консолідує суспільство, – зазначив офіцер.

Окрім цього, він нагадав, що впровадження служби у військовому резерві в Збройних Силах України розпочато ще 2006 року.

– Тоді нам допомагали представники багатьох провідних країн, таких, як Франція, ФРН, Естонія. До початку російської збройної агресії, служба у військовому резерві в Збройних Силах України проводилась виключно на добровільних засадах. Тобто, резервісти укладали контракти про проходження служби у військовому резерві з командирами бойових військових частин та проходили підготовку на зборах у складі своїх штатних підрозділів під час навчань і тренувань. Кількість таких резервістів, а також обсяги їхньої підготовки того часу, були незначними, – додав Олександр Архіпов.

За його словами, з початком російської агресії резервістів завчасно викликали до бойових військових частин на навчальні збори і згодом призвали під час мобілізації. Тож виникла потреба кардинально змінювати підходи до служби у військовому резерві.

– Готовність негайно стати на захист Батьківщини резервісти вкотре підтвердили під час дії правового режиму воєнного стану у грудні 2018 року. Відтепер, щороку 18 травня, Україна відзначає професійне свято резервістів – громадян, які сумлінно виконали конституційний обов’язок, проявили відвагу, героїзм та стійкість під час захисту незалежності та територіальної цілісності України, і нині перебувають у готовності будь-коли стати до лав українського війська. Саме цього дня, шість років тому, Указом Президента України започатковано формування військового оперативного резерву, який став надійною складовою сил оборони країни. Нагадаю: 23 квітня поточного року набув чинності закон, ініційований Президентом України, – підкреслив спікер.

Він зазначив, що основною метою Закону є створення законодавчого механізму, який дозволятиме оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх складових сил оборони держави в особливий період, без необхідності оголошувати чергову мобілізацію.

– Роботу над цим Законом Генеральний штаб розпочинав ще на початку 2019 року в тісній взаємодії з фахівцями Офісу Президента та Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Окремі слова вдячності висловлюю і представникам Ради резервістів Збройних Сил України, які активно брали участь у його підготовці та розробці. Крім інших питань, Закон запроваджує новий вид військової служби – «військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період». Отже, в особливий період на таку військову службу можуть бути призвані резервісти, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та ті, які зараховані до військового оперативного резерву, – розповів полковник Олександр Архіпов.

Офіцер зауважив, що на громадян, яких можуть призвати в особливий період на нову військову службу, поширюватимуть ті ж трудові, соціально-правові та освітні гарантії, що передбачені для мобілізованих осіб. Резервісти отримали і можливість мати відстрочки від такого призову. Законодавче врегулювання призову резервістів створює сприятливі умови для захисту національних інтересів держави.

Підготовлено за матеріалами:

armyinform.com.ua