Резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Слід зазначити що Президент України Володимир Зеленський підписав Закон який удосконалює вимоги щодо комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань резервістами (військово-навченими особами з бойовим досвідом) в особливий період без оголошення мобілізації. Це дасть змогу оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх сил оборони держави, чим суттєво підвищити їхню боєздатність під час військової агресії, що стрімко наростає, а також швидко збільшити бойовий потенціал сил оборони та вчасно реагувати на раптові загрози національній безпеці.

Зокрема, закон запроваджує новий вид військової служби – військова служба за призовом осіб із числа резервістів у особливий період.

Так, в особливий період на військову службу призиватимуть громадян, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву. Рішення про проведення такого призову ухвалюватиме Верховний Головнокомандувач ЗСУ за поданням Головнокомандувача ЗСУ. У рішенні визначатимуться категорії резервістів, яких необхідно буде призивати, завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову тощо.

На громадян, яких призиватимуть із числа резервістів у особливий період, поширюватимуться ті самі трудові, соціально-правові та освітні гарантії, які передбачені для мобілізованих осіб. Зокрема, закріплюються гарантії у сприянні працевлаштуванню для молодих людей протягом шести місяців після припинення такої служби.

Крім того, закон осучаснює вимоги до адміністративної відповідальності посадових осіб, резервістів, військовозобов'язаних та призовників за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу та умисне зіпсуття чи втрату з необережності військово-облікових документів.

Також запроваджується кримінальна відповідальність за ухилення від призову в особливий період; від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.

Вивчення кандидатів у резервісти здійснюється шляхом:

 • вивчення особистих якостей, установлення рівня їх освіти та професійної придатності;
 • організації медичного огляду;
 • перевірки фізичної підготовки;
 • проведення заходів професійно-психологічного тестування та відбору.

Вікові обмеження для солдат та офіцерів резерву

Громадяни України мають такі вікові обмеження щодо набуття статусу кандидата в резервісти та проходження служби в резерві:

 • рядовий склад — до 60 років;
 • сержантський, старшинський склад — до 60 років;
 • особи молодшого офіцерського складу — до 60 років;
 • особи старшого офіцерського складу у військових званнях майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) — до 60 років;
 • полковник (капітан 1 рангу) — до 60 років.

Резервіст може проходити службу у військовому резерві на підставі контракту, який укладає з державою в особі командира військової частини.

Перший контракт з резервістами укладається строком на 3-5 років.

Після закінчення строку дії першого контракту строк служби у військовому резерві може бути щоразу продовжений на 3-5 років до досягнення громадянином граничного віку перебування у військовому резерві.

Фінансове забезпечення резервіста

(з розрахунку 30 діб перебування на зборах)

У 2021 році заплановано проведення ряду навчальних зборів з резервістами та військовозобов’язаними як у складі бойових бригад, так і у складі підрозділів територіальної оборони.

Розрахунок фінансових виплат резервістам за їх участь у навчальних зборах у 2021 році буде здійснюватися відповідно до ухваленого 15 грудня 2020 року Верховною Радою України Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” (далі – Закон). Законом передбачено підвищення мінімальної заробітної плати до рівня не менше ніж 6 000 грн. на місяць та прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на 1 січня 2021 року – 2 270 грн., що безпосередньо впливає на підвищення рівня грошового забезпечення резервістів та військовозобов’язаних за їх участь у навчальних зборах у 2021 році.

Керуючись вимогами Закону, наводиться орієнтовний розрахунок виплат резервістам та військовозобов’язаним у 2021 році за їх участь у навчальних зборах.

Резервісту за 1 (один) місяць підготовки протягом року виплачується:

грошова виплата із розрахунку до двох прожиткових мінімумів, (від 3405 до 4540 грн.) (виплата цих коштів резервістам здійснюється у військовій частині одразу по закінченню зборів);

добові – від 360 до 900 грн. (залежно від військового звання резервістів);

лише для тимчасово непрацюючих – прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

лише для працевлаштованих – середній заробіток резервісту за місцем роботи виплачує його роботодавець (за весь час виконання резервістом обов’язків служби у військовому резерві), з подальшою компенсацією цих витрат роботодавцю Міністерством оборони України через відповідні обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (на 1 січня 2021 року – не менше ніж 6 000 грн., а в більшості випадків і набагато більше);

одноразове грошове заохочення у січні поточного року за підсумками року, який минув (розмір заохочення залежить від військового звання –

від 1 600 до 3 100 грн.).

У загальному підсумку в 2021 році сума грошових виплат резервістам в рік, за 1 (один) місяць підготовки, становить:

непрацюючим – від 6 216 (рядовий склад) до 8 878 грн. (вищий офіцерський склад);

працюючим – від 9 219 (рядовий склад) до 11 880 грн. (вищий офіцерський склад).

Увага!

Районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки здійснюється доставка резервістів до місць проведення зборів і у зворотному напрямку. 

Важливо знати!

Із закінчення особливого періоду, резервісти звільняються зі служби у військовом оперативному резерві та в добровільному порядку можуть укласти контракт на проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України у військовій частині за їх вибором.

 

Держава гарантує:

 • Збереження робочого місця;
 • Держане страхування;
 • Безкоштовне медичне забезпечення;

Також резервісти безкоштовно забезпечується:

Військовою формою одягу;

Харчуванням та проживанням у військових частинах;

Медичним обслуговуванням у закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України під час виконання обов'язків служби у військовому резерві.

Резервісту компенсується:

Середньо місячна плата;

Вартість проїзду до військовой частини та в зворотному напрямку.

Резервісту виплачується:

Грошова винагорода;

Грошова виплата із розрахнку до двох мінімальних заробітніх плат на місяць;

Добові за кожен день перебування у військововій частині;

 Соціальний і правовий захист резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, призваних на навчальні і спеціальні збори, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовоий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших нормативно-правових актів.